0

Blog

Detoxikace – Zdravý životní styl

Detoxikace – Zdravý životní styl

Na začátku nového roku si mnoho lidí dává předsevzetí začít žít zdravěji, detoxikovat organismus nebo zhubnout. Avšak detoxikace organismu je složitý proces, který často nemusí být podporován drahými doplňky nebo čaji. Obvykle pod tímto pojmem rozumíme různé diety a očistné kúry. Jsou ale skutečně zapotřebí?

CO JE TO DETOX?

Pod pojmem detox rozumíme odstraňování toxinů z organismu. Naše tělo se ale umí očistit samo, nepotřebuje žádné detoxikační kúry. Odhleňování střeva, klystýry, džusový detox atp. mu často proto jen škodí, v lidském těle totiž detoxikace probíhá každý den, nepřetržitě.

Do detoxikace jsou zapojeny různé orgány, které spolupracují:

 • játra
 • ledviny
 • tlusté střevo
 • plíce
 • pokožka

Když jsou tyto orgány zdravé, dokáží účinně eliminovat toxické látky. Detoxikační diety nedělají proto ve vašem organismu nic, co by tyto orgány nezvládly samy. Játra mají v těle řadu životně důležitých funkcí, jako je například metabolismus sacharidů, tuků a bílkovin, zajišťují také metabolismus vitamínů a minerálů, jsou zodpovědná za detoxikaci organismu či sekreci žluči. Udržení jater ve zdravém stavu je zásadní pro zdraví a dobrou kvalitu života a je proto nesmírně důležité je nepřetěžovat prostřednictvím různých detoxikačních kúr.

Právě detoxikační kúry nám mohou rozhodit metabolismus, přivést organizmus k deficitu potřebných stavebních látek, projeví se silné bolesti hlavy, výkyvy nálad a naruší se rovnováha mikrobiomu. Z toho vyplývá, že je důležité podpořit (optimalizovat) vlastní detoxikační systém, aby byly orgány zdravé a správně fungovaly.

JAK PODPOŘIT SPRÁVNÉ DETOXIKOVÁNÍ ORGANISMU?

Pokud bychom o své tělo pečovali a pravidelně ho zásobovali živinami a vyhýbali se toxickým látkám jako je alkohol a vysoce zpracované potraviny, nemuseli bychom podstupovat různé detoxikační kúry.

 • Strava bohatá na zeleninu a ovoce - zařaďte ke svému každému jídlu určitou porci ovoce nebo zeleniny.
 • Dostatečná hydratace – pitný režim je velmi důležitou součástí při detoxikaci organismu. Bez dostatku vody není organismus schopen správně odstraňovat odpad z organismu. Do pitného režimu patří: voda, kokosová voda, březová voda, Kaqun voda a bylinkové čaje (kopřivový, rooibos, zelený čaj aj.).
 • Dopřejte si kvalitní spánek – při nedostatku a špatné kvalitě spánku se snižuje regenerační a detoxikační schopnost mozku vylučovat beta-amyloid, který přispívá k rozvoji Alzheimerovy choroby.
 • Vyhýbejte se alkoholu – příliš časté pití velkého množství alkoholu snižuje detoxikační činnost jater.
 • Snižte příjem rafinovaného cukru a zpracovaných potravin – konzumace takových potravin vede k oslabení ledvin a jater. K oslabení ledvin a jater vedou i různá umělá sladidla jako je sukralóza, agavový sirup, sorbitol, acemsulfam draselný, sacharin Zkuste je nahradit např. čekankovým sirupem, medem (ve správné míře), kokosovým cukrem. Pro lepší pochopení toho, jak fungují umělá sladidla v našem organismu, si můžete prohlédnout i toto video.
 • Antioxidanty – jsou to látky, které podporují správnou detoxikaci na buněčné úrovni – odstraňování volných radikálů. Pro podporu správného fungování organismu jsou důležité antioxidanty jako jsou glutathion, kvercetin, koenzym Q10, vitamin C a vitamin D.
 • Zahrňte do stravy probiotika a prebiotika - probiotické kmeny, které osidlují náš mikrobiom, ovlivňují detoxikaci organismu, ale častokrát je právě prostřednictvím různých drastických detoxikačních kúr ničíme a poškozujeme si střevní mikroflóru. Takové poškození bez opětovné obnovy může vést k trávicím problémům jako jsou: průjem, nadýmání, syndrom děravého střeva nebo syndrom bakteriálního přerůsání – SIBO. Mezi prebiotika patří také vláknina, která je důležitým zdrojem potraviny pro mikroflóru v tlustém střevě, které je zapojeno do detoxikačního procesu v našem organismu.

TIPY PRO ZDRAVÝ ŽIVOTNÍ STYL

Mezi další užitečné tipy můžeme zařadit:

 • pohybovou aktivitu
 • manuální lymfodrenáž
 • chlorellu – pomáhá zlepšovat eliminaci toxinů
 • přejděte na non-toxic čisticí prostředky – mnoho běžných čistících prostředků obsahuje endokrinní disruptory, které také brání ve správném detoxikačním procesu.
 • zvolte také kosmetické přípravky na přírodní bázi

PŘÍPRAVKY PRO PODPORU DETOXIKACE ORGANISMU

Kromě úpravy životního stylu můžete do své rutiny zařadit také přípravky, které jsou navrženy na podporu detoxikačních orgánů. Mezi takové přípravky patří i směs esenciálních olejů Zendocrine v kapslích. Díky svému složení (Cilantro, Rozmarýn, Jalovec, Tangerinka a Geránium) účinně pomáhá nastartovat detoxikaci organismu a eliminovat vliv toxinů na buňky. Doporučuje se brát 2 kapsle denně spolu s jídlem.

přihlaste se nyní k odběru newsletteru

Ještě nemáte účet? Zaregistrujte se!

Přihlášení do účtu