0

Intolerance vs. alergie

Alergie na potraviny ≠ potravinová intolerance

Hlavný rozdiel tkvie v tom, že príznaky potravinovej alergie sa väčšinou prejavia okamžite po požití istej potraviny na rozdiel od potravinovej intolerancie, kde sa príznaky dostavia oveľa neskôr, o niekoľko hodín alebo dokonca dní.

Klasická alergie, která se projeví při styku s určitou potravinou (např. na arašídy nebo mořské plody), je charakteristická okamžitou a často silnou reakcí imunitního systému.

Mezi příznaky potravinové alergie patří vyrážky, kýchání, podrážděná pokožka, otoky, rýma, únava, průjem a zvracení. Obvykle se tyto příznaky objeví v průběhu několika minut po konzumaci, případně styku s danou potravinou, i když se mohou opozdit i o několik hodin.

Potravinová alergie se vyskytuje poměrně řídce – je diagnostikovaná u přibližně 2,5 % populace. Mezi nejčastější případy patří potravinové alergie na arašídy, ořechy (mandle a para ořechy), vejce, mléko, ryby a korýše.

Při styku s původcem potravinové alergie tělo produkuje specifické protilátky (IgE) na „potlačení” alergenů těchto potravin, a po zkonzumování daného jídla, imunitní systém zareaguje uvolněním histaminu a dalších přirozeně se vyskytujících chemických látek v těle. Alergické reakce na potraviny se mohou značně lišit v závažnosti, přičemž některé z nich mohou být i smrtelné.

Alergie na potraviny ≠ potravinová intolerance

Potravinová intolerance a potravinová alergie ve zkratce

Neviete či sa jedná o potravinovú intoleranciu alebo alergiu? Možno Vám pomôže krátke porovnanie...

Potravinová intolerance
  • Reakce jsou opožděné a symptomy se mohou objevit až za několik dní.

  • Je možné být intolerantní k více potravinám současně.

  • Běžné jsou početné symptomy, od migrény přes otoky, únavu a všeobecný pocit nepohody.

Alergie na potraviny
  • Reakce se obyčejně objevují rychle, maximálně do 2 hodin po styku s potravinou.

  • Se vznikem alergie úzce souvisí náš imunitní systém a je reakcí na specifickou potravinu.

  • Symptomy: potíže s dýcháním, vyrážky, otoky, nadýmání a anafylaktický šok. Mohou potencionálně ohrožovat lidský život.

přihlaste se nyní k odběru newsletteru

Ještě nemáte účet? Zaregistrujte se!

Přihlášení do účtu